To była prawdziwa ofensywa informacyjna i wizerunkowa. Kto dotąd nie wiedział co znaczy OHP, teraz na pewno już wie. Ochotnicze Hufce Pracy z ponad 60-letnią tradycją, nawiązującą do przedwojennych junackich hufców pracy, są jednostką ministerstwa pracy i swą działalnością służą edukacji młodzieży, nauce zawodu i wychowaniu młodocianych w procesie pracy oraz przeciwdziałaniu bezrobociu.
Pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, organizacja szkoleń zawodowych i realizacja przedsięwzięć dla środowisk lokalnych w zakresie promocji zatrudnienia, to zadania realizowane poprzez Młodzieżowe Biura Pracy, Mobilne Centra Informacji Zawodowej, Młodzieżowe Centra Kariery.
Nie sposób przecenić rolę tych jednostek we wspomaganiu systemu oświaty i rynku pracy. Struktury krajowe, wojewódzkie i pojedyncze jednostki ukierunkowane na oczekiwany w danym terenie profil kształcenia, pozwoliły tylko w latach 2004 – 2019 udzielić wsparcia ponad 116 tysiącom młodych osób, realizując projekty o wartości w sumie 608 milionów zł.
Inicjatywa Jedynki – Programu 1. Polskiego Radia, by wspólnie ze strukturami OHP zorganizować serię pikników „Lata z Radiem” była trafiona w 10.
Pierwszy piknik odbył się 15 lipca w Zakopanem, potem kolejne w Raciborzu, Elblągu, Tarnowie, Poddębicach były sukcesem. Tak liczne grona mieszkańców i turystów odwiedzając piknikowe stoiska i bawiąc się w letnie dni z Radiem poznawały w atrakcyjnej formie co robią OHP i kto może tam szukać pomocy.
Zakończenie akcji, czyli ostatni (ósmy) Piknik Rodzinny w ramach wakacyjnej trasy Lata z Radiem i Telewizją Polską miał miejsce w minioną sobotę, 31 sierpnia, na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu.
Stoiska przygotowane przez pracowników i wolontariuszy Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Toruniu były odwiedzane przez setki osób, a atrakcji tam nie brakowało. Instruktorzy praktycznej nauki zawodu angażowali zwiedzających do poznawania oferty OHP w sposób czynny. Na oczach widzów powstawały np. fryzury i makijaże postaci z bajek i baśniowych filmów.
Prowadzący warsztat gastronomiczny przygotowali zimną lemoniadę, oferowali chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Można było podziwiać sztukę carvingu, czyli artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach. Był także pokaz przyrządzania kaczki.
Animatorzy warsztatu stolarskiego przyciągali zwiedzających możliwością samodzielnego majsterkowania z użyciem przygotowanych półproduktów.
Wśród ciekawostek stoiskowych odnotujmy jeszcze możliwość oglądania świata wirtualnego z użyciem Gogle VR, co przygotowali pracownicy Instytutu Psychologii UMK. Umiejętności ratownicze prezentowali reprezentanci GRS OP Bizon z Solca Kujawskiego, a gościom proponowano sprawdzenie się na strzelnicy laserowej. Były też do oglądania dwa zabytkowe szybowce – Jaskółka SP-3675 oraz SZD-30 Pirat. Obie maszyny zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców w Grudziądzu oraz Fundacji Lotniczej Grudziądz.
Gościem specjalnym Pikniku była mistrzyni świata w armwrestlingu – Marlena Wawrzyniak, do której ustawiała się kolejna śmiałków, chcących – bez powodzenia – pokazać swoją siłę i tężyznę fizyczną.
Piknik tradycyjnie jest największą frajdą dla najmłodszych i o nich wyjątkowo troskliwie zadbali organizatorzy w „Strefie Malucha”. Było malowanie twarzy, bańki mydlane, balony, malowanie na strechu i kartonach, trampolina i wiele innych gier i zabaw. Watę cukrową i popcorn wyrabiali uczący się zawodu kucharza młodzi OHP-owcy. Koło Fortuny było sposobem na pożegnanie lata z OHP z gadżetami, torbami promocyjnymi, smyczami z logiem, czy choćby z długopisem.
Doradcy zawodowi oraz wychowawcy udzielali informacji na temat działalności OHP i zachęcali do przystąpienia w szeregi OHP. Zainteresowanych tym stoiskiem przyciągał konkurs na wymyślenie hasła promującego OHP, a właściwie atrakcyjne nagrody, ufundowane przez przyjaciół OHP. Były wśród nich tablety, słuchawki bezprzewodowe, powerbanki czy elektryczna hulajnoga.
Jedną z nagród (tablet) od Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy wręczył laureatowi konkursu Łukasz Kowarowski – współprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Grudziądzu i wiceprzewodniczący RW.
Nie był to jedyny reprezentant Nowej Lewicy na tym pikniku. Nowa Lewica wspiera działania OHP od dawna. Wielu jej działaczy pełni funkcje w kadrze organizacyjnej i instruktorskiej komend hufców.
Słowa uznania za to wielkie przedsięwzięcie kierujemy do Czesławy Augustinowicz, komendantki wojewódzkiej OHP w Kujawsko-Pomorskiem, a jednocześnie działaczki społecznej, druhny OSP, wiceprzewodniczącej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.
Okazuje się, że zespołowi organizatorów pikniku udało się zmobilizować i zaangażować w tak wielkie przedsięwzięcie nie tylko jednostki OHP, ośrodki szkolenia i wychowania czy centra edukacji i pracy młodzieży, ale wiele jednostek społecznych i firm prywatnych z terenu województwa.
Piknikiem w Grudziądzu zakończył się czas wakacji. Na nowy rok szkolny, do uczestników OHP zwrócił się komendant główny Jerzy Budzyn: „Ochotnicze Hufce Pracy to miejsce, w którym znajdziecie wsparcie, rozwiniecie swoje talenty i odnajdziecie swoją ścieżkę kariery, a nauczyciele i wychowawcy będą wspierać wasz rozwój i pomagać w realizacji celów”. Dla uczestników pikniku w Grudziądzu słowa te brzmią przekonująco.
Czytaj więcej: TUTAJ
Fot. organizatorów
Opr. nim, 3 września 2024 r.